Do góry
Zobacz filtrację profesjonalną
Filtracja powietrza IQAir
Uniwersalna dom i biuro

Smog

Smog to widoczna w powietrzu mgła szkodliwych pyłów i gazów. Wywołują go trzy czynniki, które muszą wystąpić równocześnie: niska emisja, duża wilgotność powietrza i brak wiatru. Najłatwiej go dostrzec w pogodny, bezchmurny dzień.

W ostatnich latach Europejska Agencja Środowiska opublikowała ranking miast w Europie z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem i okazało się, że na dziesięciu pierwszych miejscach znajduje się 6 polskich aglomeracji – Kraków, Nowy Sącz, Gliwice, Zabrze, Sosnowiec, Katowice. Do tej niechlubnej "szóstki" można śmiało dołączyć Wrocław, Warszawę i Łódź.

Smog i tzw. niska emisja powstają w wyniku spalania węgla niskiej jakości, liści i śmieci oraz obecności spalin samochodowych. Przedostawanie się do powietrza szkodliwych pyłów (PM10μm i PM2,5μm) i gazów smogowych negatywnie wpływa na zdrowie ludzkie. Jednym z niebezpiecznych składników, obok tlenków węgla i siarki, podtlenku azotu czy metanu jest benzo(a)piren, powodujący rozwój nowotworów oraz dziedzicznych wad genetycznych. Benzo(a) piren oraz pyły PM10 i PM2,5 dostają się do organizmu ludzkiego poprzez drogi oddechowe, wywołując kaszel, drapanie w gardle, łzawienie oczu, swędzenie skóry. Pyły PM10 zwiększają ryzyko zawałów serca, chorób nowotworowych i niosą za sobą ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u nienarodzonych dzieci, podobnie jak pyły PM2,5. Drobiny te ze względu na swój mikroskopijny rozmiar błyskawicznie  przenikają do krwi, powodując nieodwracalne zmiany. Normy roczne dla pyłów zawieszonych są następujące: PM10 - 20 mikrogramów na m3 i PM2,5 - 10 mikrogramów na m3; Normy dobowe odpowiednio: 50μg/m3 i 25μg/m3. Obserwuj powietrze wewnątrz swojego domu oraz na zewnątrz za pomocą stacji IQAir Air Visual Pro.

Ograniczenie smogu i niskiej emisji w miastach nie jest proste. Aby zniknął trzeba by stosować wyłącznie nowoczesne technologie energetyczne i specjalne filtry, należałoby ograniczyć miejski transport i wprowadzić autobusy hybrydowe oraz samochody elektryczne.

Na ten moment możemy bronić się przed zanieczyszczeniami powietrza jedynie w swoich mieszkaniach, domach, biurach i innych pomieszczeniach użyteczności publicznej za pomocą urządzeń serii IQAir®, które szybko i skutecznie likwidują  szkodliwe zanieczyszczenia, przedostające się w sposób naturalny do środka.
Na poniższym wykresie wyraźnie widać, który z modeli radzi sobie najlepiej.

Z tabeli wynika, że najbardziej wydajnym w tym zakresie urządzeniem jest IQAir GC MultiGas, następnie IQAir HealthPro 250, a potem IQAir HealthPro 150, słowem modele, w których pracują filtry z węglem aktywnym.